Microsoft valitsi Kaltion matkapuhelimiensa kaksisuuntaisen suojatun push-ilmoituspalvelun (NNA) palveluntarjoajaksi, kun osa Nokian matkapuhelinten liiketoiminnasta myytiin Microsoftille. NNA-ilmoituspalvelu käytettiin useissa mobiilialustoissa.
Kaltion jäsenet kehittivät NNA:n alunperin Nokialle. Sekä Nokialla että Microsoftilla oli tiukat vaatimukset liittyen tietoturvaan ja käyttäjäkokemukseen. NNA:n oli toimittava maissa, joissa oli heikot matkapuhelinverkot, samaan aikaan kun käyttäjäkokemuksen oli täytettävä vaaditut kriteerit niin alemman kuin korkeamman hintaluokan laitteissa.
Ilmoituspalvelulla oli kymmeniä miljoonia aktiivisia käyttäjiä, ja ratkaisu mahdollisti monien eri palveluntarjoajien asiakaskokemuksen parantamisen. Palvelua on käytetty sosiaalisen median viestintään, uutisten suodattamiseen, asiakaspalveluilmoituksiin ja turvallisuushälytyksiin kaikkialla maailmassa.
Siirsimme tähän kriittiseen palveluun yli 30 miljoonaa käyttäjää, mukaan lukien miljardeja kuukausittaisia viestejä, alkuperäisestä fyysisestä datakeskuksesta Kaltiot Smart IoT -alustalle Microsoft Azure -pilvipalvelussa ilman huoltokatkoksia.
Sama NNA:n perustana oleva rakenne antaa meille mahdollisuuden käsitellä käytännössä mitä tahansa määrää IoT-laitteita erittäin skaalautuvalla IoT-alustallamme.